Zavři pusu, špicuj uši, nech se ohromit. 10 zásad, jak lépe naslouchat

Nauč se vést hovory, které jdou do hloubky. Lidi tě budou milovat. Možná až moc. Zástupy věrných groupies zaručeny.

Cílené naslouchání je super vychytávka nejen pro soukromý život. Využiješ ji v práci, na nákupech, v kavárně, kdekoliv. A nemusíš být zrovna novinář. Naslouchat lidem znamená odhalit jejich potřeby. Smutky, přání, tužby. Čím víc informací o lidech máš, v tím lepší pozici jsi. A nemyslím teď nic psychopatického. Můžeš jim prostě jen dělat radost. Můžeš jim pomáhat. A taky se můžeš hodně naučit.

Slovo má velkou sílu a informace jsou moc, pokud je umíš správně použít. Všechno se vygooglit nedá. Trust me, I’m an engineer.

Proč neumíme naslouchat? Protože o to ani neusilujeme. Většina lidí chce pozornost. Pozornost brát, ne dávat. Chtějí, aby jim bylo nasloucháno, nechtějí naslouchat.

Čau, zdravím vás všechny, kterým jsem za všechny ty roky svého dospělého života naslouchala. Kolikrát už se mi s vámi stalo, že jsem měla pocit, že kdyby místo mě proti vám seděla zeď, posloužila by vám stejně. Občas už začínám být vážně rozlobená, když do mě jen tlačíte a tlačíte a tlačíte to svoje a ani chvilku neposloucháte, co se snažím říct.

A nezlobím se kvůli sobě, že se mi dostává nulové pozornosti. S tím jsem naopak celý život tak nějak dost v pohodě.

Jsem posluchačka, sběratelka a vypravěčka příběhů. Naslouchání druhým beru jako svoji celoživotní misi. #borntolisten

Proč se teda zlobím? Zlobím se na vás, že jste tak hloupí a pořád melete pusou, místo toho, abyste ji na chvíli zavřeli, poslouchali a něco nového se dozvěděli. Nebo se nedejbože nad něčím novým zamysleli. Protože každý, opravdu úplně každý vám může odhalit něco, co jste doposud neznali. Jen mu to musíte umožnit (víc o tomhle mistrovském kousku v návodu, jak si povídat s neznámými lidmi).

Půlminutovka k zamyšlení: co se asi tak dozvíš od sebe? Jen to, co už znáš. Co se děje, když si mluvíš? Jen omíláš, co už dávno víš. Upřímně, sami sebe známe jako svý boty. Nenuťme svůj mozek k takové pasivní nudě.

10 zásad pro lepší rozhovor od Celeste Headlee

Celeste Headlee pracuje jako moderátorka v rádiu. Povídá si s lidmi. Každý den, takže ví, jak si povídat, aby to k něčemu bylo. Pusť si  TED Talk na konci článku. Celeste je fakt zábavná. A tohle je její užitečný naslouchací-povídací přehled.

1. Žádný multitasking

Buď přítomný právě teď, v tomhle okamžiku. Nepřemýšlej o tom, co chceš říct, co bylo, bude.

2. Nepoučuj

Každý se vyzná v něčem jiném. Nepoučuj, nech se poučit. Dozvíš se spoustu zajímavého.

3. Používej otevřené otázky

Víš, čím si nejvíc naběhneš? Otázkou, na kterou stačí jednoslovná odpověď. Nech je popsat, o čem přemýšlí.

Máš rád buchty? Ano/ne/nevím

4. Nech to plynout

Nesnaž se rozhovor znásilňovat a vést někam, kam chceš ty. Nech myšlenky přicházet a odcházet. Ať volně plynou.

Jasně, bez prdele, tohle je hodně náročná část výcviku, zvlášť pokud často předem vytváříš scénáře a s oblibou všechno kontroluješ jako já, ale víš co? Zjistila jsem, že občas je mnohem zajímavější nechat se vést než vést.

5. Když něco nevíš, přiznej, že to nevíš.

Nikdo nemůže vědět všechno, tak proč předstírat opak a být za kreténa, když dojde na rozstřel nebo konfrontaci?

Soutěžní otázka: jak se jmenuje superúspěšná haha show Jirky Krampola? Najdi odpověď a používej ji každý den jako svoji mantru. Uleví se ti. A to dost.

6. Nesrovnávej své zkušenosti s jejich

Proč? Nikdy to není stejné. Nikdy. A tenhle rozhovor nemá být tlacháním o tobě.

Ty máš rakovinu? No, hele, moje teta i babička ji měly taky. Nic si z toho nedělej. #seriouslybro?!

7. Neopakuj se

Tohle mě osobně vytáčí k nepříčetnosti. Nesnáším čekání a opakující se informace. Bez výjimky. #mdlobynatebe

8. Zapomeň na detaily

Nikoho nezajímají data, čísla, podrobnosti… Pokud něco přinášíš do hovoru, zjednoduš to a drž se podstatného. Drž se obsahu.


Odstrašující příklad pod čarou: Moje kamarádka pracuje v galerii. Každý rozhovor s ní znamená čelit několikahodinovému chrlení odborných termínů a jmen. A nemám na mysli zrovna profláklé ikony, jako jsou Michelangelo nebo Renoir, kteří patří do základního všeobecného přehledu. Myslím tím umělce, o kterých jsi v životě neslyšela a slyšet nepotřebuješ.

Nechápej mě špatně. Ráda si rozšířím znalosti. Ale upřímně řečeno, pamatovala by si ona, kdybych začala od boku střílet osobnosti z oblasti copywritingu nebo niche spisovatele a podobné libůstky, abych ukázala, že vím? Nemůžeme se radši úplně normální bavit o klucích a sexu? Prosííím.


9. Naslouchej. Poslouchej

Když je tvoje pusa otevřená, tvoje uši neposlouchají. Nic se nedozvíš a nenaučíš.

10. Jdi k věci

„Buď jako minisukně. Dost dlouhá na to, abys pokryla subjekt, dost krátká na to, abys zaujala.“ Takhle lapidárně to vystihla sestra Celeste Headlee. Boží, co?

Jak s touhle skvělou desítkou pracovat?

Mně osobně deset Celestiných bodů pomohlo určit, kde mám svá slabá naslouchací místa a na ta si teď dávám pozor. Je to bod 6. Samotnou mě štve, když mi někdo řekne: z toho si nic nedělej, to ten a ten a nebo to já… hele, mě to nezajímá. Dopřej mi ten pocit, že je můj problém unikátní. To, že někdo prožil něco podobného, je mi vcelku fuk. Pokud já sama chci někomu nabídnout srovnání nebo příběh, který mi přijde k tématu relevantní, zeptám se nejdřív, jestli ho chce slyšet.

Ale většinou jen poslouchám a snažím se přijít na to, proč je to pro danou osobu tak důležité a jak tu situaci vidí ze svého pohledu. A o to možná jde nejvíc.

Dát druhému člověku pocit, že je jedinečný a že tady pro něj někdo zcela a úplně je.