Svlékni se a spal všechny staré hadry

Nech shořet všechno, čím jsi byla. A začni se učit, kým jsi dnes.

„Oukej, mám pro tebe na sobotu překvápko. Půjdeme na bowling, chci tě s někým seznámit,“ říká mi můj letní kluk a já chytám naučenou paniku.

„Bože, překvapení, nesnáším překvapení. Bože, cizí lidi, nesnáším cizí lidi. Bože, bowling, nesnáším bowling. Budu nasraná a protivná, nebude mě to bavit a možná ti taky udělám scénu. Musíme tam jít?“ varuju ho předem. „Proč bys měla být protivná?“ dívá se na mě překvapeně. „Neblbni,“ uklidňuje mě. „Když bude nejhůř, chytnu tě za ruku,“ neváhá.

Bože, překvapení, nesnáším překvapení. Bože, cizí lidi, nesnáším cizí lidi. Bože, bowling, nesnáším bowling. Chytám naučenou paniku

A v tom jsem si uvědomila zásadní rozdíl mezi mnou a ním. Zatímco on na mě nahlíží novýma očima, protože mě teprve poznává, já se vnímám pořád skrz stará notně omšelá skla a nános zkušeností, kterým dávno vypršela záruční lhůta.

Stop, kde to jako jsme? Kdo jiný by se na mě měl dívat nově a se zvědavostí než já sama? Co bylo, už neplatí. Nemusí platit.

Já přece nejsem ta stará Jana. Před rokem jsem se vydala na dobrodružnou cestu. Restartuju. Hledám své nové nastavení

Představ si…

Představ si, že se každý den probudíš a nevíš, kdo jsi. Oukej, co dnes s tímhle tělem a mozkem asi dokážu? Najednou ti dojde, že všechna omezení si vytváříš ve své hlavě. A když tě bez limitů může vnímat někdo jiný, musíš to dokázat i ty.

Dobré ráno krásná neznámá, co všechno dnes spolu dokážeme? #hahaha

A tak jsem se naučila znovu zjišťovat, kdo jsem. Každý den. Trochu poťouchle zkoušet sebe sama a lehce se trýznit. Posunovat kousek po kousku hranice. Stejně jako tělo i osobnost se musí trénovat pravidelně.

Seznamte se, prosím: tohle je milá přátelská Jana

„Mmm, tohle byl fakt super večer,“ říkám mu v autě po bowlingu. „Byl jsi na mě hrozně milej. Pozornej. Cítila jsem se jako součást páru, ne Jana–Jana, ale Jana, něčí skvělá obletovaná holka, což se mi už dlouho nestalo.“

Cítila jsem se chtěná, milovaná a oblíbená, šeptám si už jen pro sebe. Milá přátelská Jana, protože jsem taková být chtěla. A protože jsem nenašla jediný důvod, jedinou překážku, proč by to z nějakého důvodu mělo být jinak.

Udělej to jako já

Svlékni všechny své staré hadry. Vhoď je do ohně. Zůstaň nahá, aby ses mohla znovu obléknout. Přemýšlej o tom, co si oblékáš. Čas od času celý proces zopakuj. Svlékni všechny své staré hadry. Vhoď je do ohně. Zůstaň nahá, aby ses mohla znovu obléknout. Přemýšlej.

Třeba překvapíš sebe sama. A já vím, že ano.


Probudit se a netušit, kdo jsi. Já pracuju s nadsázkou, ale pokud to chceš doslovně, mrkni na Mulholland Drive. Explicitní postelové scény included #lesbi