Den 9: Pan Marmeládka

Zadání: Napište příběh o někom, kdo je doslova posedlý marmeládou.

Úroveň: expert

Vylosovaná slova: název, žabky

Vylosovaná postava: nesmělý herec

Do kávy vložíme lžičku citronového želé

Peklo je jeho osudem. Nejenže se narodil v herecké rodině, kde všechny cesty vedou na jeviště, do vínku mu potměšilá sudička přidala také abnormální dávku nesmělosti. Nesmělý herec, bezruký klavírista.

„Něco vám prozradím,“ začal vyprávět. Zadrhával se a očima vytrvale sledoval své okopané palce vykukující z žabek. Už z dřívějších setkání, kdy jsem se snažila k němu proniknout, jsem pochopila, že s očním kontaktem si u něj ani neškrtnu. Hloupé, protože jsem byla zvyklá, že mi moje oči otevíraly dveře u mužů i žen.

Svůj život dokážu rozdělit na období bez očí a období s očima. Jejich sílu jsem odhalila díky kamarádce, které jsem ve slabé, ovšem vínem silně prolité chvilce fňukala, že na mě muži vůbec neberou. Sjela mě pohledem a vylosovala: „Nepodceňuj svoje oči. Myslím, že ta cesta k chlapům vede skrz ně.“

A tak jsem se začala dívat. Začala jsem si hrát. Sledovala jsem, jak sebejisté osoby začnou koktat a zapomínat slova. Jak stresující šéfové začínají zjemňovat a vláčnět, jako když se pomalu potápíš do medu. A začala jsem mít pocit, že v nich vidí vír, který je vtahuje dovnitř a oni se děsí, že se utopí. „That eyes,“ řekl mi jeden bývalý přítel. „Your eyes and hands, I miss them so,“ napsal mi a já začala pomalu chápat, kde leží má síla.

Ovšem použít tuhle páku můžu jen tam, kde se oči potkávají s očima. U tohohle nesmělého pana herce, který hypnotizuje nemytou podlahu, bych mohla zapojit pouze ruce a na tenhle kalibr je prozatím čas. Proč tady vlastně sedíme? Proč jsem se snažila k němu vplížit přes hranice jeho nesmělosti? Ten člověk je doslova posedlý marmeládou. Lepšího hlavního hrdinu svého nového textu o závislostech bych prostě nenašla. Z důvěrných zdrojů vím, že si zuby čistí malinovou-mátovou marmeládou a do kávy si dává lžičku citronového želé. Má tahle deviace nějaký název?


Povídka patří do série Spisovatelská výzva, díky které postupně vytvořím třicet textů. Více o výzvě tady a na stránkách Renenekuda.cz.

1 thought on “Den 9: Pan Marmeládka

  1. Jmenuje se to marmofilie. Pozor neplést s mermafilií, to je posedlost mořskýma pannama.

Komentáře nejsou povoleny.