Den 5: Jak se máš?

Zadání: „Jak se máš?“ – pokračujte podle svého oblíbeného žánru (např. horor, červená knihovna, detektivka, sci-fi, psychologické drama).

Úroveň: expert

Vylosovaná slova: ostrov, slavnost

Vylosovaná postava: statečný hodinář

Žánr: harlekýnka (Ano, sbírám je a nestydím se za to.)

Ahojky na rozhledně

„Jak se máš?“ zeptal se mě a naprosto ignoroval pravidla téhle vyhlídky. Kdo první přijde, ten… ten sedí a ostatní jen blbě hledí dole pod věží, ksakru, tak proč leze za mnou?! Odvracím nasupeně tvář. I přesto, že jsem na kopec, odkud se dá sledovat západ slunce dýl než z celého města, přišla jako první a taky jako první vylezla na tu podivně pokroucenou zrezavělou konstrukci, on nezaváhal a vylezl za mnou.

„Sem chodí v noci šukat děcka. A ty tady děláš co?“ položil mi druhou otázku, na kterou jsem už podruhé neodpověděla. Jen zírám. Jako vážně?! Mám tohle zapotřebí? Vousaté stvoření s divým výrazem v očích, tetováním na krku i pažích (ne, fakt nechci vědět, kde ještě). Vybledlé tričko, otrhané tepláky. Pán přišel ve velké večerní. Nejspíš taky na západ slunce. To teda bude pořádná slavnost.

Jsem komtesa. Jmenuji se Amandine d’Airelle. Žiju v tomhle neuspořádané městě už 27 let, což tak nějak odpovídá i okamžiku mého narození. Nebaví mě to tady. Znám tady každý kámen, každý patník. Každou tvář a každý výraz. A abych alespoň trochu získala pocit, že mám rozhled, lezu na tenhle jediný vysoký bod, svůj ostrov blaženosti v zemi trpkého smutku. A pak koukám po okolí, na slunce, které je rudé nebo zlaté, podle toho, co se zrovna v atmosféře spářilo, píšu u toho svá slova z těla, svou poezii a sním o tom, jak vylítnu z tohohle zaprděného hnízda. Sním o tom, že nemám strach. Že zvládnu všechno a mnohem víc. Taky že mi s tím pomůže On.

Ne, nemyslím Boha. Myslím svého muže, kterého jsem ještě nepotkala. Možná ho odsud vyhlížím, když si nechám vypalovat oči sluncem. Pro samé slunce nevidíme? Tak proč ho odsud ksakru vyhlížím? Doprdele práce.


Text patří do série Spisovatelská výzva, díky které postupně vytvořím třicet kusů. Více o výzvě na stránkách Renenekuda.cz.